Kolory w dziecięcym pokoju

kolory pokoju dziecięcegoZastanawiając się nad czynnikami ułatwiającymi i utrudniającymi wybór odpowiednich kolorów pojawiających się w dziecięcym pokoju, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze wiek malucha. Inne rozwiązania są wskazane dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia, inne poleca się zaś rodzicom dzieci starszych. Gdy wybieramy kolory ścian, nie powinniśmy być również głusi na uwagi malucha. Pomocna bywa również tak zwana psychologia koloru. Już na wstępie warto podkreślić, że pokój dziecka jest kolorowy zawsze, nawet, jeśli ściany są śnieżnobiałe. Maluch ma kolorowe ubranka, zabawki i meble, jeśli więc rodzice nie chcą dostać oczopląsu, powinny ograniczyć liczbę kolorów dominujących do dwóch albo trzech.

Przepych w tym zakresie niewskazany jest zwłaszcza wówczas, gdy sam pokój nie jest zbyt duży. Naukowcy potwierdzają, że najmłodsze dzieci nie widzą kolorów pastelowych. Niemowlę preferuje kolory zdecydowane, żywo reaguje przy tym na zestawienia kontrastowe. Jeśli więc chcemy dopasować kolorystykę do jego potrzeb, stawiajmy na kolory nasycone i zestawienia takie jak biel z błękitem, czerń z żółcią, czy tez klasyczne połączenie bieli i czerni. Gdy nasze dziecko jest już starsze, dokonując wyboru najlepszego rozwiązania kolorystycznego nie powinniśmy zapominać o tym, aby zapytać je o zdanie. Ciekawym rozwiązaniem są też próbniki farb, które ułatwią podjęcie dobrej decyzji.

Pamiętajmy, że, choć preferencje kolorystyczne są silnie związane z temperamentem, wcale nie jest powiedziane, że nigdy się nie zmienią. Rodzice nastolatków muszą przy tym liczyć się z dość niekonwencjonalnymi sugestiami. Nie zapominajmy i o tym, że każdy kolor ma pewne unikatowe właściwości. Coraz częściej mówimy nawet o psychologii koloru, okazuje się bowiem, że zestawienia kolorów nie pozostają bez wpływu na nasze życie. Przykładowo, kolor jasnozielony znany jest z tego, że uspokaja, a jednocześnie daje nam poczucie bezpieczeństwa. Niestety, jeśli pojawi się w zbyt dużym nasyceniu, może pociągać za sobą skutki uboczne, wiele osób potwierdza bowiem, że wywołuje senność. Z kolei kolor niebieski jest idealny, gdy dziecko jest podenerwowane, ma problemy z komunikacją i jest nieśmiałe. Osoby zawodowo zajmujące się psychologią koloru i tu mają jednak zastrzeżenia uważając, że jego nadmiar zwiększa skłonność do lenistwa. Ciekawy jest też kolor żółty, okazuje się bowiem, że nie tylko skutecznie pobudza system nerwowy, ale także wspomaga intelekt i sprzyja koncentracji. Niestety, dziecko, które nagle zostało tak silnie wzmocnione może być bardziej kłótliwe. Bez względu na odcienie, żółty stosowany w nadmiarze jest również męczący.

Autor

Julia

Zobacz również